Dejwy a Lucie - titulek
Dejwy a Lucie - titulek2
Novinky
Cestování
Software
Odkazy
Kniha návštěv
Kontakt

[Dejwy a Lucie] - [Cestování] - [Přes Rumunsko a Bulharsko]

Přes Rumunsko a Bulharsko

Jedná se o část trasy autobusem na Krétu v roce 2000 nejkratší cestou přes Rumunsko a Bulharsko, která si zasluhuje samostatný popis. Je o totální zkorumpovanosti bulharských a rumunských celníků, policistů a ostatních uniformovaných složek, kteří Vám velice rádi ukáží, kdo je u nich pánem a jaké Vy jste nuly.

22-23.8.2000

hraniční přechod Maďarsko / Rumunsko (Nagylac)

Příjezd 23:40, odjezd 1:10

Na rumunské straně hranice si pasovák drze řekl o 5 USD, jinak nám prý bude pasy dělat až jeho kolega, který přijde ráno v 6 hodin. Celník si řekl přímo o kartón piv. Pak nastoupil jakýsi ekolog, kterému jsme museli zaplatit 20 DEM a za vstup do Rumunska platíme 54 DEM. Konečně, když se jde do muzea, tak se musí taky platit.

Vrty v Rumunsku
Vrty v Rumunsku

přejezd Rumunska

Kolem půl druhé v noci nás staví silniční policie v Aradu: dopravní přestupek - vjeli jsme do úseku, kam nesmí vozidla těžší než 1,5t. Policajti žádají 400 DEM. Po půlhodinové výměně názorů se to podařilo ukecat na 100 DEM a kartón piv.

Dopoledne následuje další pokuta - nedovolená rychlost. Stálo nás to 40 DEM, a to jsme se museli hodně snažit, neboť původně od nás požadovali 200 DEM.

hraniční přechod Rumunsko / Bulharsko (Orechovo)

Příjezd 13:00, odjezd 20:00

V Orechovu je převoz přes Dunaj trajektem a ten využíváme. Cena lístků na trajekt je 6 DEM/osobu x (30 + 2 řidiči) + 80 DEM za bus = 272 DEM.

Abychom se dostali před řadu TIRů, museli jsme zaplatit kartón piv a 5 DEM. Odbavení na rumunské straně nás stálo kartón piv, 20 DEM pro pasováky, 2 piva a 2 coly pro celníky (neuvěřitelně levné) 53 DEM za výjezd (!!) z Rumunska. Pak nám byla představena nějaká zdravotnice, která po nás požadovala potvrzení o bezinfekčnosti a o očkování všech členů zájezdu. Půl hodiny hádání. Žádali jsme po ní příslušný předpis, na základě kterého to po nás chce, ale nic takového neměla. Chtěla za každého 40 DEM pokutu (40 x 32 = 1280 DEM !!) Zkusili jsme místo toho pár limonád a ejhle 6 plechovek limonády v igelitce to spravilo.

Trajekt přes Dunaj
Trajekt přes Dunaj

Při čekání na trajekt někteří z nás nevydrželi vedro a v Dunaji se vykoupali. Trajekt jsou 3 pontonové čluny vedle sebe a na nich je umístěna jednoduchá plošina. Po vylodění z trajektu nás čekalo odbavení na bulharské straně.

To ovšem bylo přímo defilé žebrajících státních úředníků. Pasováci chtěli 20 DEM, celníci 10 DEM a kartón piv, silničáři 43 DEM, ekologové 10 DEM prý za desinfekci. Ve skutečnosti musel náš autobus projet takovou špinavou louží a bránou ze které na něj stříkala voda, která byla podobné té v nádrži. Pak nám nařídili najet na váhu a to byl průšvih. Tvrdili, že můžeme mít maximálně 10 tun a my měli 15 tun. Jenže 10 tun nemůže mít ani prázdný autobus! Byli jsme v tržně se chovajícím Absurdistánu. Chtěli po nás dalších 400 DEM a 200 USD. Podařilo se je usmlouvat na "pouhých" 200 DEM, ale stálo nás to spoustu nervů nás všech.

24.8.2000

hraniční přechod Bulharsko / Řecko (Promachon)

Příjezd 4:45

Bulhaři nás ještě trochu potýrali, platili jsme opět 10 DEM pasovákům, za to, aby si nás vůbec všimli a udělali nám pasy a 10 DEM celníkům, aby si nás nevšímali a nechali nás jet. Na Řecké straně to bylo bez problémů.

 

Tak to byla poučná cesta tam a jaké to bylo při návratu? Snad ještě horší!

 

8.9.2000

hraniční přechod Bulharsko / Řecko (Promachon)

příjezd 19:10, odjezd 21:30

Odbavení na řecké straně bez problémů, Bulhaři nám však hned na počátku důrazně připomněli, kam to vlastně jedeme. Už v buse jsem se připravovali na první střet s tím, že Miloš bude účasten všech "jednání", aby měl kompletní přehled. Jenže trochu nás předešli naši řidiči, kteří odešli jednat s bulharskými silničáři o průjezdu. Po půlhodině, když již široce rozhazovali rukama u jedné s hraničních budek, šel Miloš na obhlídku. Budka zavřená a oba řidiči řádně naštvaní. A že máme zaplatit asi tisíc DEM! Bulharský silničář nechtěl u sebe nikoho kromě Miloše a ještě prohlásil za jedinou řeč na domluvu bulharštinu! Ještě že se dal ukecat na ruštinu.

Ukazoval Milošovi v papírech, že nám chybí jakési razítko na cestovní kartě. Na papír vypočítal znásobením kilometrů, lidí a koeficientů, že máme zaplatit 946 DEM. A pokud zaplatíme, můžeme ihned jet. Ta částka dává v přepočtu 583 Kč na každého člena expedice. Naprosto průhledné bylo, že nám chtěl dát doklad jen na 48 DM, což nás přesvědčilo o jednání s normálním žebráckým vyděračem. V tu chvíli byl Miloš úplně bezmocný. Vysvětloval, že tu rubriku, na kterou ukazuje, vyplňovali bulharští policajti při vjezdu z Rumunska do Bulharska před dvěma týdny a za to, že to udělali špatně nemůžeme odpovídat.

Mezitím se za Milošem vytvořila fronta asi 4 řidičů dalších autobusů a kamiónů a Bulhar mu nařídil, aby je pustil před sebe. Miloš požadoval kontakt s jeho šéfem, avšak bylo my řečeno, že ten se válí někde u moře, bude až v pondělí ráno a nejvyšším šéfem je tu teď on. Miloš si dal tedy pauzu asledoval placení ostatních řidičů, také platili různé částky a také bez dokladů.

Když se okénko uvolnilo nastalo druhé kolo a výsledek byl 48 DEM legální poplatek + 200 DM úplatek bez dokladu. Těžko říci, zda to je vítězství, ale je pátek večer, bude sobota a v pondělí ráno musí být většina 1800 km odsud, po dovolené nastoupená v práci. Dále jsme zaplatili 6 DEM za průjezd těma jejich sračkama, kterým říkají dezinfekce a protože ostatní vyděračské složky, které rýžují tím, že ztrpčují průjezdy turistům a kamiónům, teď zřejmě spaly, projeli jsme již bez problémů.

9.9.2000

průjezd Bulharskem

Propastný rozdíl v kvalitě silnic. Nerovný povrch, samá díra, bez krajnic, nejsou tu patníky, nepřehledné a nepravdivé orientační tabule a to ještě jen na mizivém počtu křižovatek, takže vlastně asi pořádně nevíte kam jedete.

Před Vidímem v cca 5 hod. balkánského času nás staví silniční policie. Tři policajti. Zpočátku to má průběh jak u nás, s tím rozdílem, že to je v bulharštině. Vystupte pane řidič, doklady, pojďte se podívat čeho jste se dopustil. Nesvítí pravé potkávací světlo. Tlumené i dálkové ano. Pod pohrůžkou odebrání řidičáku chtějí 200 DEM! Za to se nikde neplatí, žárovka může prasknout vždycky, maximálně je třeba to na místě opravit. Řidiči se nedali, tak si policajti nechali ukázat kolečko tachografu, koukali na něj a pak přišli s tím, že jeden úsek jsme projeli 75 km/h a je tam povoleno jen 70 km/h. Buzerace na první pohled. Řidič bojoval a ukecal to na 8 limonád v plechu a 1 sklenici nescafé. SPZ těch buzerantů byla BH 9778A.

hraniční přechod Bulharsko / Rumunsko (Vidim)

Příjezd 7:45, odjezd 11:00

Na bulharské straně ještě platíme 10 DEM celníkům, 40 DEM ekologům, 167 DEM za průjezd Bulharskem, všechno úplatky vybírané jakoby legálně. Po deváté hodině jsme odbaveni a kupujeme lístky na trajekt přes Dunaj. Cena je 6 DEM / osobu x (30 +2) + 80 DEM za bus = 272 DEM. Bulhary máme za sebou a teď ještě Rumuni.

Na rumunské straně je desinfekce za 10 DEM (rozuměj průjezd smradlavou bažinou smrdící spíše po hnoji), ekologové za 40 DEM a za průjezd Rumunskem asi 160 DEM. Hraniční policie vyžebrala"jen" 10 limonád, celník chtěl 5 piv a 5 limonád, dostal 10 limonád - prostě jsme rozdávali už jen poslední zbytky z toho co jsme měli.

Povoz v Rumunsku
Povoz v Rumunsku

průjezd Rumunskem

Hned po 20 km jízdy nás staví silniční policie a chce doklady o zaplacení silnic v Rumunsku. Ukazujeme všechny papíry, oni však říkají, že to nestačí a hledají nějaká razítka. Tvrdí, že na hranicích nám to špatně vyplnili a že tam máme napsanou delší trasu přes Craiovu a my jedeme kratší přes Drobetu a chtějí pokutu 400 DEM. Řidiči mění barvy od bílé až po fialovou a máme strach o jejich duševní zdraví. Nakonec nás po půlhodině pustili za pouhou 1 sklenici nescafé, což je tak za 100 Kč.

hraniční přechod Rumunsko / Maďarsko (Nagylac)

příjezd 20:00, odjezd 0:45

Na rumunské straně se s námi rozloučili "důstojně": 7 DEM za ekologii a 139 DEM za průjezd. Na maďarské straně je fronta asi 30 autobusů, ale to nejhorší je již za námi. Přes Rumunsko a Bulharsko zase na dlouho dobu ne.

Podle deníku vedoucího výpravy - Miloše Ježka
lehce pro web upravil Dejwy

 

Design by Dejwy (c)2003
Poslat email Dejwymu Poslat email Lucii